Fotofestiwal pokazuje zdjęcia. Jedenaście w jednym, czyli fotograficzne szaleństwo Szkoły Filmowej [cz. IV]

Fotofestiwal 2015 startuje już za dwa dni. 28 maja otworzy się prawie dwadzieścia wystaw w centrum festiwalowym, czyli tylko połowa wszystkich fotofestiwalowych wystaw! Sama Szkoła Filmowa w Łodzi przygotowała aż jedenaście ekspozycji - od wystawy grupowej FLOW w centrum festiwalowym - po projekty studentów i absolwentów rozsiane po całym mieście. Trochę więcej o nich i dużo zdjęć!

Główna wystawa — FLOW to refleksja nad ciągłą zmianą i naszym stosunkiem do niej, sposobem jej postrzegania i rejestracji. Historia o potrzebie wyruszenia przed siebie, opowiedziana z wielką wrażliwością i umiejętnością obserwacji. Co oznacza być w drodze, czym jest podróż? To przede wszystkim stan bycia pomiędzy – stan, w którym opuszczasz coś w dążeniu do czegoś nowego, by po chwili zapomnieć o przyczynie i celu. To także doświadczenie, w którym spotykasz siebie innego. Spotkanie z niewiadomym i nieznanym.

Wśród prezentowanych prac zobaczymy m.in.: cykl Igora Pisuka – Deceitful Reverence. To wielowarstwowa opowieść o samotności i emigracji, praca bardzo osobista, wynikająca ze złożonej relacji pomiędzy nowym światem, w którym znalazł się autor a jego światem wewnętrznym.

Instalacja składająca się z fotografii, rysunków i video Martyny Strzelczyk zatytułowana Kiedy sny stają się rzeczywistością jest refleksją nad kolejnym aspektem spotkania z nieznanym. Autorka wprowadza nas w prawdziwe, rodzinne historie przenikania się dwóch stanów i próby porozumienie między nimi. Kamila Szopa w swojej pracy ono-ono wielokrotnie wyrusza w podróż, która nie wiadomo dokąd ją zaprowadzi. Jej seria autoportretów to zapis zanurzania się w procesie, całkowite poddanie się pewnej czynności, która doprowadza ją do spotkania z ukrytym. Kuba Rubaj – autor projektów Rainbow/The Road to artysta, dla którego bycie w drodze jest stanem naturalnym.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Helotyzm Justyny Bugajczyk w Galerii Wschodnia to wchodzenie w osobistą historię i przestrzeń człowieka od którego artystka wynajmowała mieszkanie. Żyjemy w kulturze, w której każdego człowieka można rozłożyć na przedmioty, które posiada. Czy możliwy jest proces odwrotny? Wykorzystująca różne media praca to z jednej strony dokumentacja, z drugiej artystyczne wkroczenie w cudzą strefę osobistą, a dodatkowo w przestrzeń naznaczoną śmiercią. To jakby małe archiwum rzeczy-bytów, które zarazem jest, jaki i nie-jest.

Od gwiazdy do atomu Agaty Opalińskiej i Martyny Strzelczyk w Hotelu Stare Kino to Fascynacja Kosmosem ­-przestrzeni niezbadanej przez człowieka, którą opisują przeróżne teorie mniej lub bardziej prawdopodobne, ale cóż jest możliwością prawdy i rozumu kiedy jesteśmy tacy malutcy. Artystki obrazami pytają czy faktycznie gdzieś istnieje alternatywna rzeczywistość?

Wojtek Wieteska w Nailing love (Szklarnia Szkoły Filmowej) Posługuje się fotografią, obrazem ruchomym i przedmiotami. Zastanawia się nad ich relacjami między sobą. W sposobie doboru prac i ich ekspozycji interesuje go zagadnienie oryginału, kopii i powielania, trwałości i zniszczenia. Błądzi po obrzeżach fotografii i spotyka tam właśnie nowe połączenia.

Tomasz Wysocki w Exodus 2064 w Galerii Remedium snuje wizję przyszłości i opowiada losy bohaterów w niej uwięzionych. Świat ma się stać złudzeniem harmonii i raju. Wzorem doskonałości. Jest rok 2064…A że w każdym systemie są wady to nieliczni je wykorzystują dostrzegając, że są poddani hipnozie z której nie mogą całkowicie wyjść.

Wielkoformatowa praca Pomieszanie Andrzeja Różyckiego (5,5×7 m) przy Budynku Nowych Mediów Szkoły Filmowej to korzystająca z popularnej kliszy wizualna impresja o tym w którą stronę zmierza i czym się stała fotografia.

Rewind Marleny Jabłońskiej w Galerii Opus jest powrotem do do domu rodzinnego, na łono rodziny, związanych z tym wspomnień i z refleksją o wpływie na obecną osobowość autorki. Fotografie metaforycznie i poetycko przedstawia skutek wpływu rodzica na dziecko, jego postrzeganie miejsca, określanego domem, jako zupełnie inną rzeczywistość.

Tekst kurator głównej wystawy: Ewy Ciechanowskiej

To nie wszystkie wystawy Filmówki w Łodzi.

Pełen program wystaw i harmonogram wernisaży znajduje się na stronie: http://www.fotofestiwal.com/2015/wystawy/filmschool-imaginarium/

fot. Magdalena Franczuk, z wystawy FRANCZUK & MAINKA MASHUP, „ZABAWA W BOSKIE BOBOLINGO”
fot. Magdalena Franczuk, z wystawy FRANCZUK & MAINKA MASHUP, „ZABAWA W BOSKIE BOBOLINGO”
fot. Magdalena Franczuk, z wystawy FRANCZUK & MAINKA MASHUP, „ZABAWA W BOSKIE BOBOLINGO”
fot. Robert Mainka, z wystawy FRANCZUK & MAINKA MASHUP, „ZABAWA W BOSKIE BOBOLINGO”
fot. Robert Mainka, z wystawy FRANCZUK & MAINKA MASHUP, „ZABAWA W BOSKIE BOBOLINGO”
fot. Robert Mainka, z wystawy FRANCZUK & MAINKA MASHUP, „ZABAWA W BOSKIE BOBOLINGO”
Podziel się:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Zagadka zdjęcia z 1946 roku wciąż czeka na rozwiązanie Shuttout - pieniądze zebrane, serwis do konkursów fotograficznych startuje Szymon Brodziak, Helmut Newton i Frank Horvat na jednej wystawie Wystawa Grand Press Photo 2015 już w czerwcu w Warszawie Dzień dobry, czyli przedstawić się chciałem Co mówił Christopher Morris w trakcie gali wręczenia nagród Grand Press Photo 2015? [galeria] Tablety graficzne One by Wacom wracają do Biedronki już od dziś! Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie 2015. Co ciekawego zobaczymy w tym roku? Rusza VII edycja konkursu fotograficznego Empiku Warsztaty artystycznej fotografii przyrodniczej makro z Arkadiuszem Makowskim Portret - siła prostoty. Nowe warsztaty z Arcadiusem Mauritzem Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.05. - 15.06.2015 Kontrowersjne zdjęcia zabijanego na oczach fotografa mężczyzny w RPA Fotofestiwal 2015 - zapowiedź Agata Grzybowska opowiada, jak powstało Zdjęcie Roku BZ WBK Press Foto 2015 Fotorelacja z Gali 11. edycji konkursu BZ WBK Press Foto 14 edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska - „WIDOKI. Krajobraz w polskiej fotografii" Zdjęcia #poswojemu - jak fotografować mobilnie? Efekt analogowego filmu w cyfrowej ciemni, czyli darmowe filtry od VSCO Fotograficzne Pulitzery 2015 za zdjęcia z epidemii eboli i zajść w Ferguson Warsztaty „Fotografia produktowa – kompendium wiedzy" „Pierwsi fotografowie Warszawy - Beyer, Brandel, Fajans" - wystawa XIX-wiecznych fotografii Zdjęcia Marilyn Monroe za 6 mln zł zobaczy we Wrocławiu 300 osób. Na razie

Popularne w tym tygodniu:

"Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność" - zostałem nowym redaktorem prowadzącym portal WP Fotoblogia Blindtouch - pierwszy na świecie aparat dla niewidomych stworzony przez Polaków Witold Gadowski na tle zdjęcia stockowego na okładce ”Sieci”. Fotoreporterzy komentują Czy w pełnoklatkowym bezlusterkowcu Nikona znajdzie się nowy bagnet? Czy Canon wypuści wreszcie profesjonalnego bezlusterkowca? Prezenterzy "Tam Gdzie Stało LOMO" wybrali najlepsze zdjęcia roku 2017 Mario Testino i Bruce Weber mają zakaz publikowania w Vogue. Pojawiły się zarzuty przeciwko fotografom DJI zapowiada składanego drona, najprawdopodobniej następcę Mavica Pro Aktualizacja oprogramowania do Sony A9 sprawia, że autofokus jest jeszcze lepszy Na nasz rynek wchodzą wkłady Instax Wide Monochrome Śmieszki heheszki