Fotofestiwal pokazuje zdjęcia, czyli jak zostać fotografem w czterech krokach [cz.1]

Fotofestiwal, czyli Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi ogłasza kolejne punkty tegorocznego programu. I słusznie, bo czas najwyższy na te wieści - festiwal stratuje już 28 maja. Na fotofestiwalowym nieboskłonie zabłysną takie gwiazdy jak Carl De Keyzer, Simon Norfolk, Christopher Rauschenberg, klasycy polskiej fotografii na wystawie przedaukcyjnej Fotografii Kolekcjonerskiej i wiele, wiele innych, o których będzie jeszcze można usłyszeć i poczytać w mediach - a co! Dlatego też warto poświęcić uwagę pozostałym wystawom, których będzie ponad pięćdziesiąt. I tak też się na tym blogu stanie. Zwrócimy uwagę na mniejsze i większe projekty prezentowane w Art Inkubatorze i łódzkich galeriach, opiszemy je premierowo, pokażemy fotografie, które nie trafią do prasowego obiegu albo po prostu napiszemy o nich, bo warto.

© Thomas Vanden Driessche

I ruszamy z kopyta projektem o charakterze egzystencjalno-edukacyjnym: jak zostać fotografem w czterech krokach.

Na początku 2012 roku, w kulturalnej dzielnicy Brukseli, niedaleko domu Thomasa Vanden Driessche’a, belgijskiego fotografa dokumentalnego i członka grupy „Out of Focus”, postawiono starego typu automat fotograficzno – filmowy.

Podobnie do Topora, Thomas postanowił wykorzystać to urządzenie i jego ograniczone funkcje, aby za pomocą ciągu czterech zdjęć opowiedzieć historię małego świata fotografii, z którym autor zapoznawał się przez wiele lat. Projekt „Jak zostać fotografem w ciągu czterech lekcji”, realizowany cotygodniowo i rozprzestrzeniany za pomocą Internetu tak, aby dotarł do jak największej ilości osób, ostatecznie przerodził się w oryginalny mały przewodnik po współczesnej fotografii. Uzbrojony w swoją starą maszynę do pisania „Valenitine”, Thomas uczy w charakterystyczny dla siebie sposób, z humorem i dozą subtelnej ironii uwypuklającej stereotypy i słabości niektórych trendów we współczesnej fotografii. Sam autor prezentuje w swoich pracach liczne wpływy wielkiej fotografii dokumentalnej, nie oszczędzając przy tym samego siebie i w pewien sposób kwestionując własne podejście.

Przykład?

Jak zostać fotografem konceptualnym

Lekcja 1.

Powiedzmy to sobie głośno!
Nie jesteś fotografem!
Jesteś ARTYSTĄ, który posługuje się danym medium.

Lekcja 2.

Zanim zrobisz jakiekolwiek zdjęcie musisz stworzyć KONCEPT.
Jak tylko go znajdziesz… Możesz zacząć go powtarzać… Powtarzać… Powtarzać… Powtarzać… Powtarzać… Powtarzać… Powtarzać… Powtarzać… Powtarzać…

Lekcja 3.

Nie bój się tworzyć kadrów, które wydają się na pierwszy rzut oka puste (z plastycznego i intelektualnego punktu widzenia).
Im prostszy jest sam obraz, tym bardziej skomplikowane i długie powinno być jego objaśnienie.

Lekcja 4.

Cholera… Twój koncept nie był wystarczająco oryginalny! Pusta fotobudka została już wykorzystana w genialny sposób przez Pannę Leibovitz! Nie panikuj… Dodaj jakiś osobisty element do zdjęcia i udawaj, że ten hołd oddany jej pracy był częścią Twojego konceptu.

Projekt jest lekki i humorystyczny. A jednocześnie niektóre uproszczenia mogą wydać się nawet obraźliwe i zdarzają się balansować na granicy dobrego smaku. Nie mniej, zawsze echem powraca przysłowie o ziarnku prawdy. Zapewne ów prawdziwy pierwiastek i unoszący się nad całą publikacją duch bezpretensjonalnośći zadecydowały o publikacjach na Lens Culture czy stronie CNN.

Strona projektu: www.howtobe.be

Wystawę będzie można obejrzeć w Art Inkubatorze (centrum festiwalowym) na ul. Tymienieckiego 3, od 28 maja do 7 czerwca.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Lista płac - ile i na co trzeba rzeczywiście wydać, aby móc pracować jako fotograf? Fotograficzna „wyrzutnia rakietowa”, czyli Olympus Air i obiektyw 300 mm Tak w rzeczywistości wygląda stabilizacja matrycy w Olympusie OM-D E-M5 Mark II Cześć, jestem Fotografem! Film, który pokazuje lot orła w dół z najwyższego budynku świata Eksperci próbują swoich sił w programie Photoshop 1.0 Ten unikalny film poklatkowy sprawi, że naprawdę poczujecie klimat Austrii Aktorzy promują nowy film w formie ironicznych zdjęć stockowych 100 lat fotografii w jednym miejscu. Kolekcja 600 aparatów warta 35 tys. dolarów na sprzedaż Zabierz się do roboty, zamiast hejtować innych - haters gonna hate Migawka w Canonie 7D sfilmowana przy prędkości 10 000 kl./s Tak się zmieniał ideał kobiecego piękna przez ponad 3000 lat [wideo] Bohaterowie Disneya wyszli na ulice Kłamać jak na zdjęciach Vimeo powoli wprowadza odtwarzanie filmów w 4K Średnioformatowy aparat wykonany ze skanera Epsona Zobacz, jak wygląda edycja słynnych fotografii bez użycia Photoshopa Rozmiary zdjęć na Facebooku - ile razy tego szukaliście? Teraz wszystko w jednym miejscu Miniaturowy aparat, który nie wymaga używania rąk Książki o fotografii, które warto przeczytać [część 1] Nowy trend w fotografii ślubnej? Animowane GIF-y Kolorowa fotografia przedmiotów w ruchu. Jak powstały te zdjęcia? Drony, małe czołgi, zdalne aparaty. Tak się dzisiaj fotografuje dzikie zwierzęta Obrazy van Gogha w gigapikselowych rozdzielczościach

Popularne w tym tygodniu:

Zdjęcie, które podbija internet. Ostateczny dowód dla ”płaskoziemców”, że jest okrągła Niedźwiedź polarny, który pokochał fotografię Nie musisz robić zdjęć Polaroidem na drogich wkładach. Jest tańszy sposób "Matryca słoneczna" - ma mniej niż 1 mm, robi zdjęcia i jest zasilana... światłem Kto powiedział, że za sprawą satelitów nie można tworzyć sztuki? Zobaczcie sami! Pierwsza animacja, dzięki której poczujesz się jak na powierzchni komety